top of page

K porodu společně a s podporou

Měj po svém boku někoho, kdo tě provede těhotenstvím, samotným porodem i poporodním obdobím a podpoří tě v kojení. Měj po svém boku podporu a někoho, kdo ti podá informace, abys mohla dělat vědomá rozhodnutí.

Jestli se ptáš ...

 

👉🏻 "Jak já ten porod vlastně zvládnu?"

👉🏻 "Z porodu mám strach. Nebylo by dobré mít tam někoho, komu věřím a znám ho?"

👉🏻 "Dokážu se v tak zranitelné chvíli postavit sama za sebe a za svá přání?"

👉🏻 "Jak to reálně chodí v porodnicích?"

👉🏻 "Jak se můžu vlastně na porod připravit?"

👉🏻 "Jak zvládnu poporodní období a kojení?"

👉🏻 "Jak to zvládne i můj partner?"

 

A co kdyby to bylo takhle …

 

🔥 věděla bys, že se můžeš kdykoliv a s čímkoliv na mě obrátit

🔥 věděla bys, že od samotného začátku porodu máš ve mě oporu a že budu celou dobu s tebou/vámi (pokud si to budete přát)

🔥 věděla bys, jaké jsou nejčastější zásahy do porodu, jaká jsou tvoje práva a jak sama sebe ochránit před rutinními zásahy

🔥 věděla bys, že pokud bys toho nebyla v tu chvíli schopna ty, já i tvůj partner budeme dostatečně informovaní o tvých přáních, která budeme hlídat

🔥 věděla bys, jaké kroky vedou k úspěšnému kojení a podpořím tě v něm od samotného začátku a po dobu celého šestinedělí jsem ti k dispozici na telefonu

🔥 věděla bys také, že pokud se rozhodneš nekojit, i v této situaci tě podpořím a budeme hledat cestu, která bude celé tvé rodině vyhovovat

🔥 věděla bys, že je tu někdo, kdo nebude soudit tvá rozhodnutí a že tě podpoří v tvém rozhodnutí

Moje jméno je Lucie Malinová a jsem dula a laktační poradkyně

 

Provázet ženy těhotenstvím, porodem a mateřstvím mě neskutečně naplňuje. Je pro mě velmi důležité, aby žena v mé péči dělala informovaná a vědomá rozhodnutí.

 

Naplňuje mě to, když vidím, jak díky informacím a podpoře se z nejistých žen stávají sebevědomé a klidné maminky, které mají vše ve svých rukou.

 

sama jsem se na porod poměrně dost připravovala a díky tomu jsem ho právě ve svých rukou měla. I když neproběhl tak, jak jsem si ho představovala, i přesto mám z něj krásný zážitek, protože jsem dělala informovaná rozhodnutí.

 

Na to, co přijde po porodu, jsem se ale už tolik nepřipravila a tak se dotavily velké potíže s kojením. A proto mi dává tak velký smysl informovat a podporovat ženy i o kojení a péči o miminko.

 

Chceš být taky připravena?

Jak spolupráce probíhá? 🤰🏻

 

👉🏻 připravíme se na období od těhotenství až po mateřství

👉🏻 dostaneš ode mě informace, podporu, vyslechnutí, přijetí

👉🏻 pokud bude potřeba, odkážu tě na další odborníky, se kterými spolupracuji - porodní asistentky, fyzioterepeutové, terapeutové

👉🏻 budeš vědět, že se můžeš rozhodovat sama za sebe, ne podle někoho jiného

👉🏻 můžeš se mě na cokoliv zeptat, opravu úplně na cokoliv

👉🏻 vše se může odehrávat ve tvém bezpečném prostoru u tebe doma, případně u mě

 

 

Co konkrétně budeme řešit?

 

1.schůzka - SEZNÁMENÍ

✔️ Úvodní schůzka slouží k tomu, abychom se blíže poznali (já, ty a tvůj partner). Probereme, jak může probíhat těhotenství, jak probíhá péče gynekologa, jaká vyšetření se běžně dělají, jak si pomoci od nejčastějších obtíží, jak je to s pohybem a stravou v těhotenství, suplementací apod. Pobavíme se o tom, zda už máš nějaký porodní zážitek za sebou a co si z něho ty i tvůj partner odnášíte, ujasníme si moji roli. Probereme tvoji představu  očekávaní ohledně nadcházejícího porodu.

2.schůzka - POROD

✔️Jak může porod začít a co v začátku (ne)dělat, kdy odjet do porodnice, co si s sebou sbalit, porod v porodnici (jak si udělat hezké prostředí, jaká máte práva a jak si za nimi stát, nejčastější zásahy do porodu a jejich rizika a přínosy, jednotlivé doby porodní a jak mohou probíhat, práce s tělem a dechem…), role muže u porodu, chvíle po porodu, ambulantní porod, císařský řez a jaké máte možnosti, probereme dokumentaci k porodu - informované souhlasy, porodní plán/dříve vyslovené přání, plná moc ...

 

3.schůzka - KOJENÍ A PÉČE O MIMINKO

✔️Jak nastartovat kojení, s čím se můžete setkat na oddělení šestinedělí, základní principy úspěšného kojení, chování miminka nejen u kojení, kojení v čase, dětská spánek, koupání, přebalování, nošení … + přístup do mého online kurzu o kojení, aby sis mohla kdykoliv cokoliv zopakovat.

 

4.schůzka - OPEČOVÁNÍ PŘED PORODEM

✔️Namíchání vlastní bylinné napářky, celotělová relaxační rebozo masáž, poslední povídání před porodem, doujasnění posledních věcí.

 

5.schůzka - POPORODNÍ NÁVŠTĚVA

✔️ Probereme porodní zážitek a uzavřeme ho a vše, co budeš potřebovat - kojení, nošení, péče o sebe ...

"Bez tebe by tento den nebyl tak skvělý, děkuji za to!"
"Když se řekne porod, člověku to evokuje pocit bolesti, nepříjemnosti. Ale já musím říct, že jsem si to opravu užila a šla bych z fleku rodit znovu. Díky tobě Lucinko, to šlo jako po másle. Pohotově si reagovala, snažila si se mi ulevit od bolesti, radila jak dýchat a tak dále. Jsi profík a jsem moc ráda, že si byla se mnou."

 

Možná si teď ale říkáš …

 

“Luci, ty ale nejsi zdravotník. Budeš schopna vyhodnotit případná rizika/komplikace, které mohou během porodu nastat?"

 

Moje odpověď:

Ano, zdravotník nejsem. Jsem dula a toto si vyjasňuji se ženami už na první schůzce, aby bylo jasně dané, co ode mě můžete čekat. Opravdu nevyhodnotím porod ze zdravotnického hlediska, ale i tak jsem stále pro vás jako psychická, fyzická i informační hodnota.

 

To ale neznamená, že neznám fyziologii porodu, neznám vaše práva a nevím, jaké rutinní záležitosti se v porodnicích dějí a že nepoznám manipulaci od informování. Neznamená to, že nejsem schopna přečíst si pár studií, příbalové letáky a znát rizika a nežádoucí účinky. Na toto být zdravotník opravdu nepotřebuji. Ani vy ne ;)

Pokud jde porod dobře a vše je v pořádku, hlídám vaše přání a práva, která máte.

Komunikuji se zdravotníky, pokud mám plnou moc, podepisuji za vás dokumenty a negativní reverzy." 

Představ si, že ...

🔥 bys věděla, že o svém těle můžeš rozhodovat sama a nemusí (vlastně ani nemůže) to za tebe dělat nikdo jiný

🔥 bys věděla, že máš vedle sebe někoho, kdo ti dá podporu ve tvém rozhodnutí

🔥 bys věděla, co dělat, když ti porod začne

🔥 bys věděla, jaké podmínky potřebuješ k tomu, by se ti dobře rodilo a porod dobře postupoval

🔥 bys věděla, jaké kroky vedou k úspěšnému kojení

🔥 bys věděla, že pokud kojit nechceš, je to taky v pořádku a máš s kým probrat možnosti

🔥 bys věděla, že když ti bude v šestineděouvej a budeš potřebovat něco pořešit, máš komu zavolat

💡 Tak už na to nebuď sama a měj vedle sebe někoho, na koho se můžeš s čímkoliv obrátit. 💡

Napiš 👇🏻👇🏻👇🏻

 

 

bottom of page